פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   איך הרשות להגנת הצרכן מגינה על הקניות ברשת?

   הבטיחו לבטל לכם עסקה ולא ביטלו, הטעו אתכם באשר לתנאי העסקה? הרשות להגנת הצרכן מזמינה אתכם לפנות אליה בכל תלונה שנוגעת לקניה ברשת

   הרשות להגנת הצרכן היא זרוע אכיפה עצמאית האחראית על מתן הוראות מחייבות להתנהגות נורמטיבית בין עוסק לצרכן, וכן על תהליכי אכיפה של הוראות חוק הגנת הצרכן. במקרה של קניות ברשת, הסעיפים הרלוונטיים בחוק הן סעיפים 14ג עד 14ז, והם חלים אך ורק על רכישות שבצעתם דרך אתרים ישראלים. תוכלו לקרוא כאן על סעיפי החוק המגינים עליכם.

   אך למי פונים במקרה שמשהו משתבש? מה קורה אם לא מסכימים לבטל לכם את העסקה, או שתנאי העסקה שונים ממה שהובטח לכם , או שמגיע מוצר שלא הזמנתם כלל? במקרה הזה, מסבירה חנה וינשטוק-טירי, היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, אין כל טעם לגשת למשטרה. "המשטרה, בצדק, תפנה את המקרה אלינו. יש חוק להגנת הצרכן, ולנו יש סמכויות לחקור כל מקרה, ולחייב את בית העסק או בעל האתר להתנהג לפי לשון החוק".

   הדרכים של הרשות לאכוף את החוק מגוונות: "במקרים הקלים יותר, אנחנו יכולים להוציא צו מנהלי לבעל האתר לתקן דברים שונים – מגילוי נאות ועד מדיניות כללית. אם צרכן מתלונן, למשל, שבאתר הבטיחו לו שיוכל לבטל את העסקה ולאחר מכן הם מתחמקים מאחריות זו, אנחנו פועלים במישור המנהלי כגון דרישה לביטול העיסקה או לחליפין במישור הפלילי ,ובמקרה הצורך הגשת כתב אישום כנגדו

   ההליך הפלילי, מדגישה וינשטוק-טירי, מטופל על-ידי הרשות ולא על-ידי הצרכן, כולל ההוצאות המשפטיות כמובן. יש להדגיש, עם זאת, כי הרשות יכולה לפעול מול אתרי אינטרנט בארץ בלבד, וזאת בשל אי תחולת החוק הישראלי על אתרים בחו"ל.

   התלונות הנפוצות ביותר של הצרכן הישראלי, מסבירה וינשטוק-טירי, נוגעות לאי-ביטול עסקה או אי גילוי נאות;או במלים אחרות, "כשמבטיחים לכם משהו אחד, וקורה משהו אחר לגמרי".

   מישורי הפעולה של הרשות

   בתחום אכיפה והסדרה של תחום הגנת הצרכן, הרשות מטפלת בתלונות של ציבור הצרכנים וארגוני צרכנים ("כל תלונה מטופלת", מסבירה וינשטוק-טירי), אכיפה יזומה הכוללת איתור כשלי שוק ועוסקים לגביהם קיימת סבירות גבוה להפרת הוראות החוק, עוולות צרכניות, הסברה, הדרכה והעלאת מודעות של העוסק והצרכן; ניתוח השוק ע"י סקרים ומחקרים וכן קשרי חוץ עם רשויות מקבילות בחו"ל ועוד.

   איך מגישים תלונה?

   • פקס: 02-5672032
   • פקס לתלונות: 02-6662590
   • מייל לפניות הציבור: cpfta@economy.gov.il
   • מען למכתבים: רחוב בנק ישראל 5, ירושלים 91036

   רוצים לדעת עוד? היכנסו לאתר הרשות להגנת הצרכן כדי לקבל מידע על פעילות בארץ ופעילויות בינלאומיות, לקבל מענה על שאלות נפוצות, פסיקות ועוד.